ניסויים מדעיים לילדים

ניסויים מדעיים לילדים: מהנה, מעניין וגם תורם (לילדים וגם לכם)

ניסויים מדעיים לילדים הם דרך נהדרת ללמד את הילד, לפתח את החשיבה שלו, לבדר ועוד. ניסויים כאלה מספקים להורים פתרון מצוין כאשר הם מתלבטים מה אפשר הפעם לעשות ו/או לקנות, שיהיה מיוחד, מעניין, ואם אפשר, גם בעל איזה ערך מוסף. בין אם זה ליום הולדת, ניסוי מדעי לחנוכה או לכל הזדמנות מיוחדת אחרת, כדאי לנסות את האופציה של ניסויים מדעיים לילדים. מה גם שמדובר בנושא עשיר שלא כל כך מהר ימצה את עצמו, במיוחד עבור ילדים שמגלים בכך עניין. אז מה עוד כדאי לדעת על כך?

ניסויים מדעיים לילדים: למה זה טוב?

למה כדאי לכם לקחת בחשבון ניסויים מדעיים לילדים, כאשר אתם מחפשים רעיון למתנה או ליום הולדת? ואיזו תועלת מתקבלת מכך? להלן מספר נקודות מפתח בנושא:

 • בטיחות: לפני הכל הניסויים צריכים להיות בטוחים. ילדים עשויים לראות ניסויים שונים בכיתה או בטלוויזיה ולנסות לשחזר אותם בבית, ולעיתים הם יעשו זאת באופן מסוכן למדי. בשונה מכך, רכישת ערכת ניסויים מדעיים לילדים ממקור איכותי ואמין ו/או הזמנת אירוע בנושא זה, יבטיחו שהיבט הבטיחות יקבל מענה מלא. מדובר במוצרים המיוצרים לפי תקנים מחייבים. במקביל, השתתפות בניסויים אלו היא הזדמנות עבור הילדים ללמוד על זהירות ואחריות באמצעות כך שהם משתתפים בעצמם במתן מענה להיבט זה בניסויים. במהלך ניסויים אלו הילדים לובשים משקפי מגן וכפפות, נזהרים בשימוש באש וכדומה.
 • עניין והנאה: מדע עשוי להיות משעמם להפליא, ומצד שני, הוא עשוי להיות גם מרתק. לעיתים ההבדל בין השניים הוא רק בצורת העברת החומר. כאן אנו מדברים כמובן, על ניסויים שהוכנו מראש עבור ילדים ומתוכננים להיות מעניינים עבורם.
 • למידה: בהמשך להיבט יצירת העניין וההנאה, ניסויים מדעיים לילדים מסייעים להם ללמוד ולהתפתח טוב יותר, ואחת הדרכים הטובות לעשות זאת הן המחשה של דברים. לדוגמה, היכולת להבין מה עושים עם חפץ מסויים היא לעיתים דרך טובה מאוד להסביר תופעה מסויימת וליצור עניין עבור הילדים.
 • עידוד ריכוז, חריצות וחשיבה שיטתית: הצלחה בניסוי מדעי מחייבת עבודה מסודרת והתמדה. אם הילדים לא יבצעו את הניסוי בהתאם להנחיות, לא תתקבל התוצאה הרצויה, ולכן ביצוע ניסויים מדעיים לילדים תחייב את הילד לחשוב באופן שיטתי ולהיות מרוכז.
 • עידוד סבלנות ומשמעות עצמית: ילדים נוטים לפעמים לאבד סבלנות ולהתרגז כשהדברים לא מצליחים להם. בעצם, לא רק ילדים.. הניסויים המדעיים פעמים רבות מחייבים סבלנות. הדבר מתבטא בהמתנה להתרחשות תהליכים שונים או בעצם הצורך לבצע שורת שלבים הכרחיים, שבלעדיהם לא נגיע לתוצאה מבוקשת.
 • שיתוף פעולה: ניתן לרכוש ניסויים מדעיים לילדים גם עבור ילד אחד, אולי יצא ממנו לבסוף האיינשטיין הבא, מי יודע. לרוב, קבוצות ילדים משתמשות בניסויים אלה ביחד ובאמצעות כך הם לומדים על שיתוף פעולה. כמובן, גם מדענים “גדולים” חייבים לשתף פעולה זה עם זה. כך שאם ילדכם רוצה להיות מדען כשהוא יהיה גדול, הוא יבין שחייבים לשתף פעולה. שהוא לא הגאון היחידי בסביבה.
 • עידוד חשיבה יצירתית: אתם אולי חושבים שהילד שלכם גאון וזה בסדר. אבל האמת, גם את הגאונצ’יק שלכם כדאי קצת לדחוף לחשיבה יצירתית אם אתם רוצים שהוא יגיע רחוק. למעשה, חשיבה יצירתית היא נושא מדעי בפני עצמו, אשר חוקרים, מלמדים ומתרגלים באקדמיה ובתעשייה. במסגרת ניסויים מדעיים לילדים, ניתן לתת גם לכך ביטוי.

ניסויים מדעיים לילדים: מה ואיך?

ניתן להיעזר בניסויים מדעיים לילדים במגוון אופנים, לדוגמה:

 • רכישת ערכות מדע לילדים: זוהי מתנה העשויה לעניין ילדים במגוון גילאים, בנים וגם בנות. כל ערכה מתמקדת בנושא ספציפי ומסייעת להמחיש עקרונות מדעיים שונים.
 • הזמנת יום הולדת מדעי: יום הולדת עם מנחה, סביב נושא הניסויים המדעיים. מופע כזה מוגש באופן הומוריסטי, אשר מרתק את הילדים. כמו כן, הוא מאפשר גם לערב אותם בניסויים. חשוב לציין, שענייני המדע האלה עשויים להיות מפתיעים למדי. אל תחשבו שמה שלא נמצא בטלפון סלולארי או בצג הטלוויזיה לא יעניין אותם! כן, ייתכן שהמצאנו את התרופה לתסמונת הילד שדבוק לסמארטפון. ואם אתם לא בטוחים, לכל הפחות תוכלו לנסות, אחרי הכל, ערכות מדע כאלה אינן יקרות במיוחד.

ניסויים מדעיים לחנוכה ועוד

המגוון העשיר של נושאים בניסויים כאלה מאפשר להתאים אותם גם להזדמנויות ומטרות מיוחדות, לדוגמה:

 • חגים: מחפשים דווקא ניסויים מדעיים לחנוכה? יש ערכות אשר קשורות לחגים מסוימים, כגון ערכת סביבוני אוויר עם תעתועי ראיה לחנוכה. אגב, למי שלא מכיר, ב-“סביבוני אוויר” הכוונה לכך שאלה סביבונים המופעלים בנשיפה עליהם.
 • נושאים ספציפיים: ניתן ללמד בצורה כזו נושאים ספציפיים. במסגרת ניסויים בצבעים למשל, שהם תחום בולט, שבא לידי ביטוי בדרכים רבות. למשל בערכת שלג צבעוני, בה הילדים יוצרים לבד “שלג” בצבעים מרהיבים, מחומר פולימרי. או בערכה להרכבת גלגל צבעים, אשר בעזרתה לומדים כיצד נוצרים צבעים חדשים, מהם צבעי יסוד ועל ההבדל בין צבעי אור לצבעי חומר. עוד דוגמה היא ערכת סבונים ריחניים בצבעים.

לסיכום, ניסויים מדעיים לילדים יכולים להיות פתרון טוב שגם יסייעו לילד ליהנות וגם להתפתח קוגנטיבית, ללמוד, ולפתח יכולות וכישורים חשובים מאוד להמשך. תוכלו למצוא אצלנו באתר מגוון מוצרים רלוונטיים, ואנו נשמח לענות על שאלותיכם ולייעץ לכם במידת הצורך.

רוצים עוד מידע על ניסויים מדעיים לילדים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם