מדע בבית: ללמוד בכיף ולהרחיב אופקים

אחד מתפקידי המדע הוא הסבר ותיאור תופעות המתרחשות בעולם. ישנם הרבה אנשים המתעניינים בתחומי מדע שונים, וביניהם גם ילדים – בעיקר אלו המתאפיינים בסקרנות רבה. כהורים לילדים, יש לנו אחריות לנתבם לנתיב הנכון במישורי הלימוד, העיסוק העתידי והגשמת החלומות. נכון, לא כל ילד חולם להיות מדען, אבל הרבה ילדים נהנים לעסוק בניסויים מוחשיים וללמוד דבר או שניים חדשים על העולם. פעילות מדע בבית יכולה להיות חוויה נהדרת, שונה ומלמדת.

מה בדיוק אפשר לעשות?

מהיכן ניתן להשיג את החומרים והכלים הדרושים לכך?

ומה לגבי בטיחות?

המשיכו לקריאת הכתבה המלאה.

מה זה ניסוי מדעי לילדים בבית?

ניסוי מדעי לילדים בבית, או ניסוי מדע בבית, הוא ניסוי שמטרתו ללמד את הילד על העולם ועל תהליכי היווצרותם של תגובות ותהליכים. ניסויים אלו מיושמים באמצעות ערכות מדע לילדים, המהווים מוצר מיוחד במינו המביא את עולם המדע היישר אל הבית.

ניסוי מדעי בבית עשוי להיות מקור לעניין רב ולהנאה, והוא מהווה דרך מצוינת לעידוד למידה, פיתוח חשיבה עצמאית, יצירת סקרנות, וקידום עניין וידע במדע וביישומיו המעשיים. ניתן לרכוש ערכות מדע העוסקות במגוון תחומים מדעיים. יתרון הניסויים המיושמים באמצעות הערכות הוא המחשת עקרונות מדעיים ותופעות מעניינות בטבע. תהליך לימוד זה הוא חוויתי ומשלב משחק ולכן מסייע בניצול נכון של הזמן (על נושא המחקרים המדעיים התומכים בכך נרחיב בהמשך).

 

מדע בבית: כיצד נדע מהו מוצר איכותי?  

כשמדובר על ערכות מדע, חשוב לרכוש אותן ממקור מוסמך ומקצועי. להלן מספר היבטים חשובים בנוגע למוצרים אלו:

 • הפקת תועלת מזמן המשחק: ערכות מדע בבית פותחו בשיתוף עם מומחים מתחום החינוך והמדע במטרה לספק חוויה לימודית יעילה מאוד.
 • בטיחות: מוצרים המיועדים לביצוע ניסויים חייבים לעמוד בסטנדרטים גבוהים של בטיחות. הסיבה לכך היא, שילדים עשויים לצפות בהדגמות ניסויים בטלוויזיה, ואולי גם בבית הספר, ולנסות לבצעם בעצמם. חלק מהניסויים האלו כוללים היבטים “מלהיבים” כמו שימוש באש ויצירת תגובות כימיות מיוחדות, ואם הילד עושה זאת ללא פיקוח – רמת הסיכון גדלה. מכאן, נובע גם המשפט המפורסם: “אל תנסו את זה בבית”. תוכלו להבטיח את בטיחות השימוש באמצעות רכישת מוצר מחברה אמינה ומקצועית.
 • ניקיון ופשטות שימוש: המוצר צריך להיות נוח ופשוט לשימוש, ורצוי גם שיהיה בעל תכונות המאפשרות לשמור על סביבה נקייה בזמן ביצוע הניסוי המדעי.

 

ניסויי מדע בבית: דוגמאות

ניסויי מדע בבית מגיעים במגוון רחב של אפשרויות. להלן מספר דוגמאות של ניסויים על בסיס ערכות פעילות מדעית לילדים להפעלה עצמית של “”Wizekit (“וייזקיט”):  

 • ערכה להרכבת גלגל צבעים: ניסוי מדעי לילדים בבית העוסק במספר עקרונות מדעיים שונים. אחד העקרונות היסודיים ביותר הוא צבעי היסוד. באמצעות ערכה להרכבת גלגל צבעים, ניתן ללמוד על יצירת צבעים חדשים ועל ההבדל שבין צבעי אור לבין צבעי חומר.
 • ערכת פריסקופ: אופטיקה היא תחום מדעי חשוב מאוד ובעל יישומים מעשיים רבים. אחד הכלי המשמש לביצוע יישומים אלו הוא שימוש בפריסקופ. ערכה זו מאפשרת לבנות פריסקופ ולהבין כיצד הוא עובד.
 • ערכת שלג צבעוני: ערכה באמצעותה הילדים יכולים ליצור שלג צבעוני על בסיס חומרים פולימריים.
 • בניית מקל גשם: ניסויי מדע בבית לא יהיו שלמים מבלי להתייחס לעולם גלי הקול. הערכה עונה על צורך זה ומשמשת להדגמת תיבת תהודה והעברת גלי קול.
 • שעון מיוחד במינו: האם ידעתם שתפוח אדמה הוא מקור לאנרגיה חשמלית? למעשה, לא רק תפוחי אדמה מהווים מקור מפתיע לחשמל, וניסויים אלו יוכלו לסייע לחשוף לילד את מקורות האנרגיה, בתוספת מגוון דברים מפתיעים.
 • מכונית מירוץ: ערכת ניסוי מדע בבית המשמשת לבניית דגם של מכונית מירוץ באמצעות מילוי בלון ושחרור האוויר, הנפלט מחלקו האחורי של הרכב במטרה להניעו קדימה. למעשה, מדובר במכונית סילון הממחישה את החוק השלישי של ניוטון.
 • מנוף/עגורן: כיצד העגורן מרים משקלים כבדים? מה עוד מיוחד במכונות ענק אלה? אנו מציעים ערכה להמחשה ולימוד עקרונות מכניקה בסיסיים כדוגמת “הכפלת כוח”, מומנט ועוד.
 • ערכת מסרטה: ערכת מדע בבית המשמשת להרכבה עצמית של מסרטה, המסייעת בהמחשת העיקרון האופטי עליו מבוססים סרטים.
 • ערכת הכנת ספגטי: ערכה של “בישול מולקולרי” המאפשרת להכין ספגטי במגוון טעמים.
 • מטוס: ערכה להרכבת דגם של מטוס עם מדחף (פרופלור), כחלק מלימוד האופן המרתק לפיו פועלים מטוסים.
 • יד רובוטית: ערכה המיועדת לביצוע הדמיה של זרוע רובוטית במטרה להמחיש את אופן פעולתם.

אלו הן רק חלק מהאופציות של ביצוע ניסויי מדע בבית, שכפי שמוכיחים המחקרים המדעיים, ערכת מדע לילדים מסייעת להגביר את הבנת חומרי הלימוד של הילדים באמצעות “למידת גילוי”, המהווה את העיקרון עליו מבוססות הערכות המדעיות.

 

ניסויים בבית: המופע שחיכיתם לו!

לסיום, אפשרות נהדרת נוספת שחשוב להזכיר בהקשר מדע בבית, המתבצע באמצעות ניסויים בבית, היא הזמנת מופע מדעי. ניתן להתאים מופעים כאלה למגוון רחב של הזדמנויות, כמו למשל ימי הולדת. המופע מועבר ע”י אנשי מקצוע המשלבים הומור, תיאטרליות וחווית למידה מרתקת. ייתכן כי יום הולדת מדעי יפתח את השער של ילדכם לעולם המדעי ולביצוע ניסויי מדע בבית.

בפעם הבאה בה תזדקקו לפעילות סגורה בבית, לדוגמה ביום גשום, או שפשוט תהיו מעוניינים שהילדים ישלבו את חווית הלימוד והמשחק יחד, השתמשו בערכת ניסוי מדע בבית. אנו מבטיחים חווית הנאה ולמידה. מחפשים מתנה לילד? אנו במדען נולד מציעים מגוון אפשרויות.

רוצים עוד מידע על מדע בבית: ללמוד בכיף ולהרחיב אופקים? השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם